e-MACO - Profesjonalne tworzenie stron www

Identyfikacja internetowa

Projektowanie prezentacji multimedialnych


Szanowni Państwo, kolejną ofertą jaką chcielibyśmy Państwu zaproponować, jest tworzenie prezentacji multimedialnych. Prezentacje jakie wykonujemy mogą opierać się na strukturze Flash, HTML czy standardowych rozszerzeniach PowerPoint. Ponadto wykonujemy również prezentacje w formie filmów (z wesel, chrztów, czy innych okazji), które polegają na komponowaniu i łączeniu wybranych zdjęć lub filmów, dodawaniu do nich efektów specjalnych, dźwiękowych, jak i wizualnych.

Nasze usługi tworzenia prezentacji multimedialnych, możemy podzielić na trzy typy:

1.Prezentacje interaktywne

Ten typ prezentacji daje użytkownikowi możliwość:
- pełnej kontroli nad wyświetlanymi treściami
- wyboru wyświetlanego działu
- swobodnej nawigacji pomiędzy partiami materiału

Prezentacja Adobe Flash i Macromedia Director

Zarówno prezentacja Adobe Flash jak i Macromedia Director są obecnie najbardziej popularnymi rozwiązaniami na rynku technik multimedialnych. Ze względu na łatwość implementacji plików Flash w strukturę stron internetowych, i mnogość tego typu zastosowań program Adobe Flash zyskał w ostatnim okresie zdecydowaną przewagę nad programem Macromedia Director. Projektanci witryn internetowych znający składnię języka Action Script z powodzeniem zaczęli wykorzystywać go do tworzenia prezentacji multimedialnych.

Na rynku technik multimedialnych wraz z rozwojem Internetu wzrosła liczba projektantów witryn internetowych, którzy po opanowaniu programowania HTML i Action Script, zajęli się tworzeniem prezentacji multimedialnych, wypierając programowanie w języku Lingo programu Macromedia Director.

Obydwa rozwiązania i ich języki programowania wydają się trudniejsze do opanowania niż programowanie HTML.

Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest finalny plik startujący prezentację w postaci niezależnej aplikacji exe. Oznacza to, iż użytkownik nie musi posiadać żadnych dodatkowych programów, gdyż wszystkie niezbędne wtyczki, player-y i przeglądarki są zawarte w pliku exe. Do uruchomienia prezentacji wymagany jest tylko system operacyjny np. Windows.

Wadą dwóch powyższych rozwiązań jest trudność ich tworzenia i programowania, a co za tym idzie są one dostępne tylko dla pewnej grupy twórców prezentacji. Należy również wspomnieć o pewnych utrudnieniach w budowaniu struktury prezentacji, nie oznacza to jednak, że umieszczenie bardzo dużej ilości materiału nie jest możliwe. Ponieważ aplikacja zawiera wszystkie niezbędne wtyczki, player-y i przeglądarki, plik wyjściowy exe w podstawowej opcji zajmuje około 1 MB, co uniemożliwia dostęp do prezentacji „on-line” za pomocą Internetu.

Prezentacja w formie strony internetowej z kodowaniem HTML

Prezentację taką można stosować w przypadku bardzo rozbudowanych struktur i dużej ilości prezentowanego materiału. Opiera się ona o język programowania zaprojektowany dla witryn internetowych i funkcjonuje jako rozbudowana strona internetowa uruchamiana z dysku CD-ROM.

Plikiem rozpoczynającym prezentację jest index.html i to właśnie on powinien być uruchamiany automatycznie z płyty przy pomocy pliku startowego autorun.inf

Prezentacja w formie strony internetowej nie może funkcjonować jako oddzielna aplikacja i do jej uruchomienia niezbędna jest jedna z dostępnych obecnie przeglądarek internetowych.

Do zalet tego typu rozwiązania należą:
- możliwość budowania złożonych struktur,
- możliwość prezentacji obszernego materiału,
- mała objętość plików,
- możliwość prostego przystosowania prezentacji do wyświetlania w Internecie.

2. Prezentacje liniowe

Są to prezentacje w których zawarty materiał wyświetlany jest „slajd po slajdzie” bez możliwości budowania złożonych struktur i nawigacji między poszczególnymi działami. W momencie programowanie prezentacji autor decyduje w jakiej kolejności będą wyświetlane kolejne części zawartego materiału, a następnie w trakcie wyświetlania danej części może jedynie decydować o czasie jego prezentacji.

Prezentacja Microsoft Power Point

Program Microsoft PowerPoint umożliwia użytkownikowi tworzenie prostych prezentacji linowych. Najnowsze wersje programu umożliwiają umieszczanie w prezentacji plików dźwiękowych i video, jednak to poprawnego ich wyświetlania potrzebne są zewnętrzne odtwarzacze zaimplementowane w prezentacji.

Prezentacja DVD

Prezentacja DVD jest rozwiązaniem przeznaczonym głównie na pokazy seminaryjne, gdzie przy pomocy odtwarzacza płyt DVD prowadzący może prezentować treści na ekranie telewizora lub za pomocą rzutnika na ekranie ściennym. Głównym założeniem takiej prezentacji jest wykorzystanie możliwości tworzenia rozdziałów (ang. Chapters), w materiale video publikowanym na płytach DVD. Nawigując między tak stworzonymi rozdziałami prowadzący ma możliwość prezentacji danej partii materiału. Jednak wybrana już część jest prezentowana metodą liniową, i nie zawiera dodatkowych elementów interaktywnych.

3. Video formatowanie

Video formatowanie to proces zbliżony do prezentacji liniowych, z tą jednak różnicą, że związany jest przede wszystkim z tworzeniem i obrabianiem plików audio/foto/video dla potrzeb stworzenia prezentacji, która w gruncie rzeczy jest filmem video. Przykładem Video formatowania jest np. stworzenie z kilkuset zdjęć i różnych plików video, filmu z wesela, komunii, chrztu, czy innych okolicznościowych imprez. Takie zdjęcia jak również materiały filmowe, poddawane są szczegółowej analizie i obróbce pod względem funkcjonalności w danym projekcie filmowym. Dodajemy efekty wizualne, podkłady muzyczne jak również efekty audio w odpowiednich sekwencjach klatkowych. Całość zostaje nagrana na nośnik danych - najczęściej na płytę DVD i zostaje przekazana Klientowi.

Jest to wspaniała forma pamiątki po niezapomnianej uroczystości lub innych ważnych spotkaniach, prezentacjach, kursach, wyjazdach, czy też dla potrzeb zawodowych.